Çekirge Mah. 1. Murat Cad. No: 13, 16265 Osmangazi/Bursa
0 (224) 236 61 71
Cuma Meclisi  |  Prof. Dr. Mustafa Şentop
2780 defa okundu
25 Aralık 2016 Pazar - 20:00
A1
A2
A3
A4
Cuma Meclisi  |  Prof. Dr. Mustafa Şentop

Türkiye, uzun zamandan beri bir anayasa tartışmasının içinde. Bu tartışmaların gelip dayandığı nokta, bu anayasanın çağın gereklerine uymadığı, ülke insanına dar geldiği yönünde. Bu konuda kesin bir ittifak var. Ama bu ittifaka rağmen de uzun süredir üzerinde mutabık kalınan bir anayasa yapılamadı. Bu da ayrı bir gerçek.

Habere Ait Resimlerini Görmek İçin Tıklayınız

“Neden bir anayasa yapılamadı ve hala neden yapılamıyor?” sorusuna herkes kendince bir yanıt veriyor. Ama bu yanıtların hangisi ülke gerçeklerine uygun, hangisi kişisel ya da grup çıkarına uygun, bu belli değil.

Prof. Dr. Mustafa Şentop, bir anayasa hukukçusu. Dolayısıyla konuyu teknik boyutlarıyla ve tarihi arka planıyla bilen bir isim. Siyasi kimliğinin bulunması, onun toplumun çeşitli kanaat gruplarını tanımasına yol açmış. Konu, uzun süredir ülkemizin öncelikli gündem maddelerinden olan “Yeni Anayasa Çalışmaları”ydı.

Prof. Dr. Mustafa Şentop “Türkiye’de değişim ve dönüşümle ilgili konuşulan her şey, bir yönüyle anayasayı ilgilendirmektedir.” cümlesiyle başladığı konferansını “Anayasa derken kanun yazma, kanun yapmayı kastetmiyoruz. Aslında anayasa derken kastedilen şey, nasıl bir Türkiye istendiği, ülkenin nasıl bir ülke olacağı, milletin hangi kimliğe bürüneceğidir. Kısacası bu tartışmalar nasıl bir metin ortaya çıkacağıyla değil, nasıl bir toplum olacağıyla ilgilidir.” sözleriyle sürdürdü.

Hala 82 Anayasası

Prof. Dr. Mustafa Şentop, zamanın ruhunun değiştiğini ve bu değişimin yasalara da yansımasının kaçınılmaz olduğunu şu sözlerle anlattı sonra: “Şu anki anayasa her ne kadar 82 Anayasası olsa da, bu anayasada bazı revizyonlar yapıldı. Bu revizyonlar ve zamanın ruhunun değişmesi sonucu o anayasa, artık aynı anayasa değildir. Bunu şöyle anlatabiliriz: Mahkemeler nazarında daha önce suç sayılan ve hakim tarafından ceza verilen bazı davranışlara bakalım. Aynı davranışlar, günümüzde suç kabul edilmiyor ve ceza almıyor. Oysa aynı anayasa var hala. Bunun sebebi, zamanın ruhunun ve paradigmanın değişmesidir. Bu, aynı zamanda, anayasanın da aynı anayasa olmadığının kanıtıdır.”

Tartışmaktan korkmamalı

Tartışmaların zihni dönüşüm için şart olduğunu söyleyen Prof. Dr. Mustafa Şentop, olayların tartışmalar sonucu olgunlaştığını ve daha önce kabul edilmesi mümkün olmayacağı sanılan birçok şeyin yapılan tartışmalar sonucunda kabul edilebilecek noktaya geldiğini söyledi. Aynı sürecin yeni anayasa tartışmaları için de geçerli olduğunu söyleyen Şentop, daha önce anayasa değişikliğine itiraz eden birçok kesimin artık “Anayasa değişsin” noktasına böyle geldiğini ifade etti. Tartışmaların hem insanları bilgilendirdiğini ve hem de ufuk açıcı bir yönü olduğunu vurgulayan Şentop, tartışmalardan kimsenin korkmaması gerektiğine dikkat çekti.

Darbeciler niçin anayasa yapar?

Prof. Dr. Mustafa Şentop, Osmanlı sonrası kurulan Türkiye’nin önce tek parti iktidarıyla, daha sonra da anayasayla vesayet altında tutulmak istendiğini söyledi. Bu vesayetin milletçe reddedildiği durumlardaysa, darbe yapıldığını ve vesayetin anayasalarla tahkim edildiğini “1950 seçimleri, halkın bu vesayetçi anlayışı reddedip ülkeye makas değiştirme çabasıdır. Millet vesayetin ve vesayetçilerin farkındadır. O yüzden de 1960 Darbesine ‘Bürokrasinin darbesi’ derler. İktidarı elinden kaçırmak istemeyen bürokratik vesayet, seçimlerden hemen sonra darbe yapmak istedi ama bu darbe püskürtüldü. Daha sonra seçimlerle vesayetini koruma umudunu da kaybeden vesayetçi zihniyet, bu umudunu kaybedince darbeye başvurdu. Darbelerin kalıcı olmayacağını bilen darbeciler, vesayeti anayasa maddelerine gömdüler. “sözleriyle anlattı.

Vesayet anayasada nasıl yer alır?

Ülkede durmadan ‘vesayetçi zihniyet’ sözlerinin söylendiğine dikkat çeken Prof. Dr. Mustafa Şentop, bu vesayetçi zihniyetin anayasayı nasıl kullandığını da “ Anayasa ve kanunlar, vesayete muhalif kimseler söz konusu olmadıkça devreye girmez. Mesela cumhurbaşkanlığı seçimlerine bakalım. Özal, Demirel, Sezer söz konusu olduğunda sorun yoktur. Ama Abdullah Gül cumhurbaşkanı adayı olduğunda, aynı kanun maddeleri farklı yorumlanır ve ‘üç yüz altmış yedi’ diye bir şey icat edilir. Bu, öyle bir vesayet gücüdür ki, bunu ancak sağlam bir irade, sağlam bir millet desteğiyle aşabilmiştir ancak.” örnekleriyle açıkladı.

Paradigmaların ve zihinlerin değişmesi için

Anayasayı yapan ruhun ve çağın paradigmasının değişmesi için de bazı şeylerin olması hatta bazen fiili müdahaleler yapılması gerektiğini de şu sözlerle anlattı Prof. Dr. Mustafa Şentop: “Bu ruhun değişmesi için siyasetin inisiyatif alması lazım. Mesela yakın zamana kadar MGK toplantılarında kuvvet komutanları durmadan “İrtica hortluyor, başörtülüler çoğaldı.” sunumları yaparlardı. Bir MGK toplantısında yine bir kuvvet komutanı bu şekilde sunum yaparken zamanın başbakanı ‘Kes artık! Senin deminden beri durmadan anlattığın o insanlar bizleriz, başörtülüler de bizim eşlerimiz. Sen ne diyorsun böyle!’ diye bağırır.  Bu olaydan sonra MGK’larda öyle sunumlar yapılmaz ve paradigma da değişir.”

Anayasayı yapan o habis ruhun ve paradigmanın değiştiğini bu sözlerle anlatan Prof. Dr. Mustafa Şentop,  bu tartışmaların ve bu zihni dönüşümün ülkeyi yeni bir anayasa yapmaya mecbur ettiğini, Türkiye’nin mümkün olan en kısa zamanda anayasa değişikliği yapacağını söyleyerek konferansını bitirdi.

Etiketler :

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

hemen-paylas sayfayı-yazdir
endavet.com
> (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-69012837-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); type="text/javascript"> (function (d, w, c) { (w[c] = w[c] || []).push(function() { try { w.yaCounter33121573 = new Ya.Metrika({ id:33121573, clickmap:true, trackLinks:true, accurateTrackBounce:true, webvisor:true, trackHash:true, ut:"noindex" }); } catch(e) { } }); var n = d.getElementsByTagName("script")[0], s = d.createElement("script"), f = function () { n.parentNode.insertBefore(s, n); }; s.type = "text/javascript"; s.async = true; s.src = "https://mc.yandex.ru/metrika/watch.js"; if (w.opera == "[object Opera]") { d.addEventListener("DOMContentLoaded", f, false); } else { f(); } })(document, window, "yandex_metrika_callbacks"); type="text/javascript">document.write(unescape("%3Cscript src=%27http://s10.histats.com/js15.js%27 type=%27text/javascript%27%3E%3C/script%3E")); type="text/javascript" > try {Histats.start(1,3210865,4,137,112,33,"00011111"); Histats.track_hits();} catch(err){};