Çekirge Mah. 1. Murat Cad. No: 13, 16265 Osmangazi/Bursa
0 (224) 236 61 71
Cuma Meclisi  |  Ramazan Ersoy
2522 defa okundu
22 Nisan 2017 Cumartesi - 20:00
A1
A2
A3
A4
Cuma Meclisi  |  Ramazan Ersoy

“Araf suresinin 85. ayeti “Medyen’e de kardeşleri Şuayb´ı (gönderdik). Dedi ki: Ey kavmim! Allah´a kulluk edin, sizin ondan başka tanrınız yoktur. Size Rabbinizden açık bir delil gelmiştir; artık ölçüyü, tartıyı tam yapın, insanların eşyalarını eksik vermeyin. Düzeltilmesinden sonra yeryüzünde bozgunculuk yapmayın. Eğer inananlar iseniz bunlar sizin için daha hayırlıdır.” der ve bu da bize alışverişlerde aldatmanın yasak kılındığını anlatır.” cümlesiyle tüketiciyi aldatmanın yasak olduğunun ayetlerle ifade edildiğini söyledi Tüketicilerin Korunması ve Piyasa Yönetimi Genel Müdürü Ramazan Ersoy.

Habere Ait Resimlerini Görmek İçin Tıklayınız

Aldatan bizden değildir

Tüketici hakkının tüm dünyada bir insan hakkı olduğunu, bizim inancımızdaysa ayrıca kul hakkı olduğunu belirterek sözlerine başladı Ramazan Ersoy. İnancımızın bize Allah katına kul hakkıyla gidilmemesini öğütlediğini söyleyen Ramazan Ersoy, Peygamberimizin Medine pazarında üstü kuru, altı nemli buğday satan tüccarı “Aldatan bizden değildir.” sözleriyle uyardığına dikkat çekti.

Vahşi kapitalizm insanı yok sayar

Vahşi kapitalizmin insanı yok sayan anlayışına karşı bireyi devletin koruması gerektiği, konuşmasının ana fikriydi Tüketicilerin Korunması ve Piyasa Yönetimi Genel Müdürü Ramazan Ersoy’un. Ramazan Ersoy’un şu cümlesi çarpıcıydı: “Tüketici hakları, dinimizde doğal olarak vardır. Dünyanın bu hakkı tanıması, ancak yakın zamanda olmuştur. Yine de tüketici hakları tam olarak korunabilmiş değildir. Bu alanda çalışmalar devam etmektedir.” diyen Ramazan Ersoy, tüketici haklarının tarihi gelişimiyle ilgili de şunları söyledi: “1940’lı yıllarda Detroit’te bozuk et ve yiyecekleri yemekten bıkan kadınların isyanı, modern zamanların ilk tüketici isyanı olarak kayıtlara geçer. Bundan sonra tüketici isyanları yavaş yavaş dünyanın gündemine girer, yaygınlık kazanır. ABD’de başlayan bu hareket daha sonra Avrupa kıtasına sıçrar ve böylelikle dünyanın gündemine girer.”

Hakları kazanmak zordur

Özellikle sanayileşme sonrası dönemde çok güçlü şirketlerin ortaya çıktığını belirten Ramazan Ersoy, bu şirketler karşısında tüketicilerin haklarını kazanması için çok uğraş vermek gerektiğini söyledi. Güçlü şirketler karşısında tüketici haklarını korumak için ciddi bir hukuk mücadelesi vermek gerektiğini sözlerine ekleyen Ersoy, günümüzde tüketicilerin 1. Ayıplı malı yenisiyle değiştirme, 2. Sözleşmeden dönme, 3. Ücretsiz tamir seçeneği, 4. Ayıp oranında indirim yapılması şeklinde dört temel hakka sahip olduğunu ama bu hakları elde etmek için uzun ve zorlu mücadele verildiğine dikkat çekti.

Tüketici haklarını korumanın yolları neler

Tüketici Hakem Heyeti’nin aslında sorunları dostça çözmeyi amaçladığını söyleyen Ramazan Ersoy, üretici ve tüketici arasında bir ihtilaf olduğunda bu Kurumun devreye girdiğini söyledi. Ramazan Ersoy, Heyetin yapısına bakıldığında da bunun görüldüğünü şöyle anlattı: “Heyet aslında sorunları barışçı yollarla çözmeyi amaçlar. Üretici ve tüketici arasında ihtilaf çözülmediğinde Tüketici Hakem Heyeti devreye girer. Bu heyetin yapısına bakıldığında bile sorunların dostça çözülmek istendiği görülecektir. Heyette kaymakam, belediye temsilcisi, tüketici temsilcisi, üretici temsilcisi ve baro temsilcisi bulunur. Bu yapı bile sorunları dostça çözme isteğinin ifadesidir. Tüketici Hakem Heyeti, önemli bir kurumdur ve kararları bağlayıcıdır, bir mahkeme kararı hükmündedir ve icrai yetkiye sahiptir.”

En çok şikâyet kimlerden

Türk tüketicisinin haklarını yavaş yavaş öğrenmeye başladığını söyleyen Ramazan Ersoy, üreticilerin de artık bu hakları dikkate almaya başladıklarını söyledi. Türkiye’de de milyonlarca tüketici şikâyeti olduğunu söyleyen Ramazan Ersoy, bu şikâyetlerin % 90 itibariyle bankalardan, geriye kalanların da emlak sektörü başta olmak üzere diğer sektörlerden olduğunu söyleyerek sözlerini bitirdi.

Etiketler :

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

hemen-paylas sayfayı-yazdir
endavet.com
> (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-69012837-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); type="text/javascript"> (function (d, w, c) { (w[c] = w[c] || []).push(function() { try { w.yaCounter33121573 = new Ya.Metrika({ id:33121573, clickmap:true, trackLinks:true, accurateTrackBounce:true, webvisor:true, trackHash:true, ut:"noindex" }); } catch(e) { } }); var n = d.getElementsByTagName("script")[0], s = d.createElement("script"), f = function () { n.parentNode.insertBefore(s, n); }; s.type = "text/javascript"; s.async = true; s.src = "https://mc.yandex.ru/metrika/watch.js"; if (w.opera == "[object Opera]") { d.addEventListener("DOMContentLoaded", f, false); } else { f(); } })(document, window, "yandex_metrika_callbacks"); type="text/javascript">document.write(unescape("%3Cscript src=%27http://s10.histats.com/js15.js%27 type=%27text/javascript%27%3E%3C/script%3E")); type="text/javascript" > try {Histats.start(1,3210865,4,137,112,33,"00011111"); Histats.track_hits();} catch(err){};